top of page
Тема 4.1. Діагностування і технічне обслуговування механізмів трансмісії тракторів і автомобілів
1 Параметри технічного стану трансмісій тракторів та: автомобілів
2 Діагностування складальних одиниць (зчеплення, коробки зміни
передач, головної та кінцевої передачі, карданних валів).
3 Технічне обслуговування трансмісій (ТО-1, ТО-2, ТО-3, СТО).
Обладнання, прилади, інструмент і матеріали, що застосовуються при
технічному обслуговуванні.


1 . П а р а м е т р и  т е х н і ч н о г о  с т а н у  т р а н с м і с і й  т р а к т о р і в  т а  а в т о м о б і л і в

Трансмісія тракторів і автомобілів призначена для передачі обертового моменту від двигуна до ведучих коліс або зірочок машини, а також до робочих органів деяких сільськогосподарських машин.  За допомогою трансмісії можна змінювати швидкість руху й тягове зусилля на ведучих колесах або зірочках, вмикати передній і задній ходи, а також плавно рушати й зупиняти машину.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Порушення правил експлуатації та невчасне і неякісне проведення технічного обслуговування основних складових агрегатів трансмісії можуть значно скорочувати строк служби механізмів трансмісії, а також призводити до аварійних відмов.

Основними показниками нормального технічного стану механізмів трансмісії є відсутність в них ненормальних шумів і стуків, незначне нагрівання деталей, відсутність підтікання масла. Зчеплення повинно забезпечувати надійну передачу обертового моменту, швидке і повне відключення коробки передач від двигуна та плавне навантаження агрегатів трансмісії під час рушання машини із місця  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Технічний стан механізмів силової передачі оцінюють за осьовим люфтом у підшипниках, шліцьових з'єднаннях, сумарним люфтом у механізмах, а також зовнішнім оглядом шестерень при відкритих кришках коробок передач і ведучих мостів. 

Зуби шестерень силової передачі під впливом контактних напружень, що виникають під час різкого рушання із місця, частих перевантажень та інших явищ,  викрашуються і ламаються.  Окрім того, зуби шестерень, що  вводяться у зачеплення під час перемикання передач не повністю, спрацьовуються та зношуються із торців, особливо у випадках, коли зчеплення «веде». 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Остаточну оцінку технічного стану механізмів трансмісії можна виконувати безпосереднім вимірюванням величини зазорів у підшипниках та спрацювання шестерень коробки передач і ведучого моста. На підставі цих вимірювань здійснюють необхідні регулювання  та інші попереджувальні операції, усувають несправності та визначають залишковий ресурс агрегатів трансмісії.

 

2 Діагностування складальних одиниць (зчеплення, коробки зміни передач, головної та кінцевої передачі, карданних валів)

 

Діагностування технічного стану зчеплення. Однією із основних ознак пошкодження зчеплення є відхилення величини вільного ходу педалі зчеплення (зовнішнього кінця вилки вмикання зчеплення) від її нормативних значень. Мала величина вільного ходу педалі зчеплення призводить до його пробуксовування і, відповідно, до неповної передачі обертового моменту. Надто великий вільний хід (зчеплення веде) характеризується утрудненим вмиканням передач. Вільний хід педалі зчеплення перевіряють за допомогою пристрою або звичайної лінійки, яку упирають у підлогу кабіни (фіксують відносно зовнішнього кінця вилки вмикання зчеплення).

Зчеплення діагностують також за повнотою його включення, яке визначається легкістю перемикання передач, і моментом пробуксовування. Пробуксовування перевіряють на гальмівному стенді типу «ENERGOTEST UNI-BDW» (рис.1) за допомогою стробоскопа. На прямій передачі при повній подачі палива машину навантажують (підгальмовують) за допомогою стенда до частоти обертання барабана 900 об/хв і спрямовують світловий промінь стробоскопа на шарніри карданної передачі. Якщо пробуксовування зчеплення відсутнє, то карданний вал обертається разом із колінчастим валом двигуна і при його освітленні створюється враження, що він нерухомий. У разі пробуксовування зчеплення з'являється нерівність кутових швидкостей ведучого та веденого дисків і карданний вал, який освітлюється стробоскопом, ніби провертається, до того ж частота обертання пропорційна пробуксовуванню.

У зчепленнях, що мають гідравлічний привід вимкнення, візуально перевіряють герметичність і рівень гальмівної рідини у головному циліндрі. Негерметичність і значне зниження рівня рідини у головному циліндрі призводить до потрапляння повітря у систему гідравлічного приводу і, як наслідок, до неповного вимикання. У цьому випадку педаль зчеплення провалюється під час натискання на неї.

 

 

 

 

Рис. 1. Загальний вигляд стенда «ENERGOTEST UNI-BDW».

стенд.jpg
трн.jpg
ознаки.jpg
зуби.jpg
діагно.jpg
  • Квадратная иконка Google
  • Квадратная иконка Twitter
  • квадратная иконка facebook
bottom of page